ne mutlu türküm diyene Aptallar içinİskilipli Mehmet Âtıf; Şapka Devrimi'nden önce yazdığı ihtilal zıtı kitaptan dolayı bağımsızlık mahkemelerinde yargılanıp aklanma etti. Fakat Teali-i İslam Cemiyeti yerine Kuva-yı Milliyeciler aleyhine verilen vatana hıyanet ve ölüm cezası fetvası ve şapka kanunu yayınlandıktan sonrasında da yazdığı kitabın gizliden gizliye dağıtılmaya devam etmesi yüz idam cezasına çarptırıldı ve uygulama edildi.

Bu taksimmde Mustafa KEMAL Türk milletinin her ferdinin aileden itibaren ve askerliği müddetince kişinin ruhsal derinliklerine inilerek ulvi duygularla yetiştirilmesi lüzumlu geldiği üzerinde durmaktadır.

Aynı konuda verilebilecek öbür bir örnek ise Cumhuriyet altını devri aydınlarından Falih Rıfkı Atay'ın çocukluğuna değgin anlattığı şu andaçsıdır:

Cumhuriyet altını’in duyuruını tepkiyle karşıtlayan saltanat yanlısı tutucu çevreler yekta zemin olarak halifeliğe zerrinldılar. Cumhuriyet’e karşı olanlar halifenin çevresinde toplanmaya sarrafiyeladılar. Halife Kulülmecid de anbean kendini ağırlü görmeye çıbanlamış, devlet nöbetlerine karışmamak ve yalnızca kült davranışleriyle cenkmak koşuluyla halife seçilmesine karşın tam tersi bir davranış içine girmişti.

6698 sayılı Zatî Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış ışıklandırma metnimizi kavramak ve sitemizde ilgili mevzuata reva olarak kullanılan çerezlerle alakalı selen yok etmek muhtevain lütfen tıklayınız.

Mukabilyaka'da Mustafa Kemal'in kalması yürekin yakınları Yunanların elinde köle olan bir baba-oğul evlerini hazırlamıştır. Bu evde henüz önce Palikarya Kralı Konstantin de kalmış, eve merdivenlerde ayakları şeşna serilen Türk bayrağını çiğneyerek girmiştir. Bu posta ata-oğul merdivenlere Yunan bayrağını sermiştir.

In November 1930, Ali Fetih edilmesi Okyar dissolved his own party. A more lasting multi-party period of the Republic of Turkey began in 1945. In 1950, the CHP ceded the majority position to the Democratic Party. This came amidst arguments that Atatürk's single-party rule did hamiş promote direct democracy. The reason experiments with pluralism failed during this period was that hamiş all groups in the country had agreed to a minimal consensus regarding shared values (mainly secularism) and shared rules for conflict resolution. In response to such criticisms, Atatürk's biographer Andrew Mango writes: "between the two wars, democracy could hamiş be sustained in many relatively richer and better-educated societies.

Lakin içinlıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz versiyon platformlarında elan sağlıklı bir münakaşa kucakını gerçekleştirme eylemek üzere ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çziyan etmek istiyoruz.

Asıl odur ki, Anadolu’daki vatanperver ve kahraman yaratma da yedisinden yetmişine ne mutlu türküm diyene denli Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde hile renkli, parafin hilal ve yıldızlı Türk bayrağının şeşnda aynı ülkü etrafında toplanmış, aynı düşmana süngüleriyle “Tanrı Allah” nidalarıyla saldırarak savaş vermiş; yurtımızı maslahatgalden kurtarmış; bağımsızlık savaşını zafere ulaştırmıştır.

Its meaning did hamiş come from any female head of delegation, and thanked me very much for the great influence, and ne mutlu türküm diyene then I begged him to present us with a picture of his Excellency for publication in the journal L'Égyptienne.[275]

Ben yaşayabilmek muhtevain, mutlak olarak bağımsız milletvekili bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir yaşam sorunudur.

Bu keyfiyet karşıtsında Mustafa Kemal, Türkiye Kocaman Ulus Meclisi’ne saltanat ile hilafetin ayrılarak saltanatın kaldırılmasını önerdi. Meclisteki konuşmasında Türk ulusunun daha çok kendi hür devletini kurduğunu, bir henüz hiçbir biçimde monarşik yönetimi ikrar etmeyeceğini vurguladı. Bu bapşmanın peşi sıra saltanatın kaldırılmasına merbut yasa 1 Teşrinisani 1922’de Meclis’te oybirliğiyle ikrar edilerek saltanata son verildi. Bu yasada egemenliğin Türk ulusunda olduğu ve bu egemenliği Türkiye Mefret Millet Meclisi hukuki kişiliğinin devredilemez ve vazgeçilemez bir şekilde temsil etmiş olduğu belirleniyordu.

Bu seneler Mustafa Kemal’in gün bilimine olan düşkünlükının başlangıcı olmuştur. Gine aynı dönemlerde Fransızca eğitimi almaya sarrafiyelamış ve yaz tatillerinde bile tat alma organı kurslarına gitmeyi ihmal etmemiştir.

[188] In 1920, Atatürk toyed with the idea of using a state-controlled Turkish Communist Party to forestall the perceived spread of gençliğe hitabe communist ideas in the country and gain access to the Comintern's financing.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “ne mutlu türküm diyene Aptallar için”

Leave a Reply

Gravatar